Astronauta George Zamka w Pelplinie

29 maja 2017r w Miejskim Ośrodku Kultury miało miejsce historyczne wydarzenie. Na zaproszenie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności , w ramach programu „Równać Szanse” do Pelplina przyjechał amerykański astronauta George Zamka. Spotkanie przygotowała i zorganizowała Fundacja Jedynka Dzieciom, która działa przy Zespole Kształcenia i Wychowania nr 1.
Amerykański astronauta w 2007r i 2010r (jako dowódca) brał udział w misjach kosmicznych, do międzynarodowej stacji orbitalnej.
Najważniejszym punktem wizyty było spotkanie z uczniami pelplińskich szkół. Imprezę otworzyła organizatorka, Prezeska Fundacji Jedynka Dzieciom Marzenna Modrzejewska, a zebranych oficjalnie ,po angielsku, powitał Burmistrz Patryk Demski. Zaczęło się od widowiskowego wejścia w iście amerykańskim stylu, które przygotowała ekipa MOK-u. Potem nastąpiła prezentacja o zrealizowanych lotach w kosmos. Jednakże najwięcej czasu zajęła runda pytań, która trwała prawie godzinę. Uczniowie pytali o szczegóły techniczne i organizacyjne lotów, ale także o motywacje i wrażenia. Bardzo szybko nawiązała się nić porozumienia między młodzieżą i gościem. Wydarzenie podsumowała Dyrektor ZKiW nr 1 w Pelplinie Lucyna Bielińska. Po spotkaniu wręczono mu okolicznościowe upominki. Nie zabrakło też pamiątkowych fotografii.
Spotkanie relacjonowało niezawodne Radio Głos, a utrwalała Telewizja Pelplin.
Podczas pobytu udało się jeszcze zorganizować krótką wizytę w pelplińskiej katedrze , gdzie o jej bogatej historii opowiadała Elżbieta Wiśniewska. Po Muzeum Diecezjalnym oprowadzał sam dyrektor, ksiądz Wincenty Pytlik. Tam też Przewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Chyła wręczył reprint pierwszej strony Biblii Gutenberga. George, jak i jego żona byli pod wielkim wrażeniem naszych pomników historii.
Ponieważ niecodzienny gość chętnie przyznaje się do polskich korzeni (jego przodkowie opuścili Pomorze w XIX w) i próbuje poznać historię oraz dzień dzisiejszy ziemi swoich przodków otrzymał w upominku elektroniczne wersje dokumentów archiwalnych, związanych z jego drzewem genealogicznym, które wyszukał Jacek Górski.
Na pożegnanie goście podziękowali za serdeczne przyjęcie, wspaniałą atmosferę i typowo polską gościnność.