Rada fundacji

Mirosław Chyła

Mirosław Chyła

Przewodniczący Rady

Urodzony w Pelplinie - od zawsze związany z tym miastem. Absolwent pelplińskiej „Jedynki”. Samorządowiec, poligraf, nauczyciel, wychowawca, działacz sportowy.
Zawodowo związany jestem z Wydawnictwem Bernardinum (kierownik handlowy) oraz Collegium Marianum i WSD w Pelplinie (nauczyciel, wychowawca). Jako samorządowiec od III kadencji radny Rady miejskiej w Pelplinie, której jestem drugą kadencję przewodniczącym.
Społecznie udzielam się jako działacz sportowy w klubie Wierzyca Pelplin a wcześniej jako sędzia piłki nożnej Pomorskiego-ZPN i inicjator oraz organizator wielu wydarzeń sportowych. Od kilku lat jestem także przewodniczącym działającej przy burmistrzu Pelplina Gminnej Rady Sportu.
Z Fundacją Jedynka związany jestem od samego jej początku. Możliwość współpracy i działania w ramach Fundacji poczytuje sobie za wielkie wyróżnienie a zarazem zobowiązanie do aktywność na rzecz młodych mieszkańców naszej Gminy.

Krzysztof Urban

Krzysztof Urban

Wiceprzewodniczący Rady

Od urodzenia mieszkam w Gniewie. Najważniejsza dla mnie jest aktywność, zarówno społeczna, intelektualna jak i fizyczna. Jestem animatorem, menadżerem kultury i lubię sprawiać by się działo, a nawet więcej, żeby innym się chciało chcieć jak czasem mi się nie chce.
W 2005 roku uczestniczyłem w II edycji programu Liderzy Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności. Pod wpływem tego programu szeroko zaangażowałem się w działania społeczne. Już w 2006 roku byłem współinicjatorem powołania niezależnego Stowarzyszenia Centrum Aktywnych - Gniew, które powstało by organizować imprezy plenerowe zgodnie z potrzebami młodych ludzi. Działalność stowarzyszenia w oparciu projekty i pasję młodych ludzi znacząco się rozwinęła i zaczęliśmy wspierać różne oddolne inicjatywy. By skuteczniej wykorzystywać powstający wokół stowarzyszenia kapitał społeczny zacząłem angażować się w działalność różnych organizacji i instytucji: LGD Wstęga Kociewia, Powiatowa Rada Pożytku Publicznego, Lokalne Centrum Wolontariatu, Fundacja Europejski Park Historyczny w Zamku Gniew, Stowarzyszenie przyjaciół Gimnazjum w Gniewie - Gimfani, Fundacja im Jana III Sobieskiego, Związek Stowarzyszeń Grupa Prokultura.
W ostatnim czasie rozszerzając obszar działań włączyłem się w prace na rzecz Fundacji Jedynka Dzieciom w Pelplinie. Mam nadzieję ze poprzez prace w Radzie Fundacji Jedynka Dzieciom będę mógł wesprzeć rozwój fundacji, pośrednio rozwój trzeciego sektora w Pelplinie.

Krystyna Gierszewska

Krystyna Gierszewska

Członek Rady

Od urodzenia mieszkam na Kociewiu w Lignowach Szlacheckich. Staż zawodowy mam za sobą i odważnie głoszę hasło „być gospodynią to za mało”. Dowodem, że nie są to puste słowa  niech będzie moja wieloletnia, intensywna i wielopłaszczyznowa aktywność społeczna.  Od 2004 roku z pasją zajmuję się popularyzacją kulinarnych wartości i tradycji Kociewia, a program Leader był motorem i zachęcił mnie do pracy na rzecz rozwoju i aktywizacji społeczności wiejskiej.

Moje zaangażowanie wzrosło, gdy zaczęłam współpracować z Fundacją Pokolenia, zostałam prezeską Stowarzyszenia Kociewskie Forum Kobiet i razem z aktywnymi liderkami korzystać z programów „Działaj Lokalnie” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności, grantów Powiatu Tczewskiego, Gminy Pelplin i środków unijnych w ramach Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Dla większej skuteczności działań stowarzyszenia i osobistego rozwoju zacząłem angażować się w działalność organizacji i instytucji takich jak: Lokalna Grupa Działania „Wstęga Kociewia”, Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie, Związek Stowarzyszeń Grupa Prakultura, Rada Organizacji Pozarządowych Powiatu Tczewskiego, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Kociewski, Wojewódzka Rada Kół Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenie Perdix.

Jestem autorką kalendarzy, książeczek i książek kucharskich,  „Tradycyjne smaki Kociewia” (2007), „Dawne smaki Kociewia” (2010), „Pory roku na talerzu” (2013), albumu „W cieniu Lignowskiego kościoła” (2015). Zarejestrowałam sześć potraw regionalnych min. fefernuski kociewskie (pierniczki) i grochowinki kociewskie (faworki) na ogólnopolskiej Liście Produktów Tradycyjnych, które są promocyjnymi smakołykami Gminy Pelplin. Dałam początek wielu inicjatywom: „Marcinowe Obyczaje”, „Festiwal Tradycji Wielkanocnych na Kociewiu”, „Kociewiacy-Kaszubi, pomiędzy kulturami Krzyżacy” oraz Sympozjum Kulinarnemu „O jeściu na Kociewiu”.

W wyborach samorządowych w 2006 i 2014 roku powierzono mi mandat radnej Rady Miejskiej w Pelplinie.

Moje doświadczenie, wiedzę i umiejętności chciałabym przekazać młodemu pokoleniu, dlatego z chęcią włączyłam się w prace na rzecz Fundacji Jedynka Dzieciom. Mocno wierzę, że członkostwo w Radzie Fundacji Jedynka Dzieciom przyczyni się do jej rozwoju i współpracy na rzecz dobra wspólnego.

elzbieta guz

Elżbieta
Guz

Członek Rady

Urodzona w Pelplinie, wiek 36 lat. Zamężna, dwoje dzieci. Z Zespołem Szkół nr 1 związana od 2004 roku. Przewodnicząca Rady Rodziców.

dorota_sakowska

Dorota Sakowska

Członek Rady

 Urodziłam się w Gniewie. Od wielu lat mieszkam w Pelplinie. Przez dwadzieścia lat pracowałam w Szkole Podstawowej w Kulicach, w tym przez siedem lat na stanowisku wicedyrektora. Od 2009 roku jestem dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Księdza Bernarda Sychty w Pelplinie. Organizuję spotkania z pisarzami, wystawy, imprezy plenerowe. Lubię czytać książki.